Πορτογαλία - Γκάνα: 3-2 !

Τους 3 πολύτιμους βαθμούς εξασφάλισε σήμερα η Πορτογαλία εναντίον της Γκάνας επικρατώντας με 3-2.

Το σκορ άνοιξε στο δεύτερο ημίχρονο με πέναλτι ο Ρονάλντο στο 65' ενώ λίγα λεπτά αργότερα δέχτηκε την ισοφάριση στο 73' με γκολ του Ayew. Ωστόσο η Πορτογαλία ξανά μπήκε μπροστά στον αγώνα βάζοντας άλλα δύο γκολ στο 78' ( Joao Felix ) και στο 80' ( Leao ). Στο 89' η Γκάνα μείωσε με γκολ του Bukari βάζοντας αναζωπυρώνοντας τις ελπίδες αλλά στο τέλος δέχτηκαν την ήττα με 3-2.

Έτσι η Πορτογαλία παραμένει στην πρώτη θέση του 8ου ομίλου καθώς νωρίτερα Ουρουγουάη και Νότια Κορέα ήρθαν ισόπαλες.

Να θυμίσουμε ότι αυτό είναι το τελευταίο μουντιάλ του Ρονάλντο ενώ πριν λίγες μέρες είχε ανακοινωθεί και η αποχώρηση του από την Man Utd με κοινή συναίνεση.